יום שלישי, 11 בינואר 2011

רעיונות לבית מארח או יום הולדת בנושא טו בשבט


הכי כיף לתכנן מסיבה לילדים, יום הולדת או בית מארח בנושא חגים. קרוב לחגים, יש לנו המון רעיונות להפעלות חמודות לילדים, הפעלות שהן גם מהנות, וגם יש בהן ערך מוסף, של למידה או הקשר למה שקורה בחוץ.
זה נכון גם ליום הולדת או מסיבה בנושא מזג האוויר, למשל בית מארח חורפי, או יום הולדת אביבית, יום הולדת בסגנון הוואי לקיץ וכדומה.
היום נדבר על יום הולדת בטו בשבט ועל פעילות לטו בשבט, עם רעיונות המתאימים גם ליום הולדת וגם לארגון בית מארח, או בית חם, לקראת טו בשבט.
מי שצריך לאחר בית חם עבור ילדי הכתה או הגן, או קבוצת ילדים מהכתה לקראת טו בשבט, בהחלט הרוויח.
הרעיונות להפעלה הקשורה בטו בשבט הם כה רבים, שכל אחד יוכל למצוא רעיונות שמתאימים מבחינת משך זמן הפעילות, העלויות וההוצאות, גיל הילדים ואופיים, מספר הילדים. זה ממש קל.
אז שנתחיל?
פעילויות טו בשבט לבית חם, יום הולדת או בית מארח, פעילויות טו בשבט לגן או לבית הספר:
1. הכנת עציצים מתוקים: לא ברור אם הפעילות הזו כבר נדושה ונמאסה, או עדיין לא. זאת מכיוון שכמה שלא משתמשים בה, הילדים ממשיכים להתלהב ממנה כאילו זו הפעם הראשונה שהם נעצו פירות חתוכים, פירות יבשים או ממתקי גומי / מרשמלו על שיפודי עץ, אותם יש "לנטוע" בעציץ פלסטיק קטן ממולא עוגת שוקולד או ספוג ירוק של המשתלה. אם הולכים על אופציית עוגת שוקולד בעציץ, אפשר לשכלל את הפעילות הזו באופן הבא, כך שתכלול לא רק יצירה של עציץ מתוק לטו בשבט, אלא גם הפעלה של ממש:
מחביאים שקיות קטנות עם "זרעי עציצים מתוקים,, כלומר: סוכריות עדשים וסוכריות קטנות, בהתאם לגיל הילדים ולמה שמותר להם לאכול. הילדים צריכים לחפש את שקיות ה"זרעים" באמצעות הפעלות, חידות או חפש את המטמון קצר. המשחק הזה יכול להיות בחוץ או ברחבי הבית, אם לא מדובר בהרבה מדי ילדים.
משכל ילד מצא את שקית הסוכריות, סליחה, הזרעים – נותנים להם לשתול את הזרעים בתוך עציץ פלסטיק רגיל וקטן, נקי ושטוף, שבו הנחנו עוגת שוקולד.
איפה קונים? עציצי פלסטיק קטנים ניתן לקנות במשתלה, אפשר גם להשתמש בכוסות פלסטיק או קלקר חד פעמיות, זה יוצר יפה בכל מקרה! את הכוסות או העציצים אפשר לקשט באמצעות הדבקת מפיות, נצנצים, צבעים או מדבקות.
כל ילד מקבל "עציץ" עם פרוסת עוגת שוקולד בפנים.
כל ילד מורח על העוגה ממרח שוקולד (לא חובה מטעמי לכלוך, למי שזה מפריע לו).
כל ילד מפזר על גבי העוגה את ה"זרעים" כלומר, את הסוכריות הקטנות שמצא.
כל ילד מקבל מספר שיפודים, אם צריך – חותכים לפי האורך הרצוי. כל ילד מקבל מספר סוכריות גומי ומרשמלו, נועץ בשיפוד ומסדר את השיפודים המתוקים בתוך העציץ עם עוגת השוקולד.
אפשר לעטוף בצלופן ולרשום את שם הילד.
2. זה מתוק לכם מדי? נו, טוב אנשים מהוגנים שלי, אז מה דעתכם על הכנת שיפודי פירות?
השיפודים לא חייבים לכלול פירות יבשים, אפשר ללכת על פירות טריים או לשלב. למשל: מלון (למי יש בחורף? לא ברור, אבל תזכרו את זה לקיץ), תות, תפוז, בננה. פירות יבשים: משמש, אננס, פפאיה וכולי.
אפשר להכין שיפודי פירות ואחר כך לטבול בשוקולד מומס. לא חייבים מפל שוקולד בשביל זה, אפשר להמיס שוקולד מריר בסיר, או שוקולד מריר עם שמנת / חמאה / חלב, ולתת לילדים לטבול את השיפודים בשוקולד, ולאכול כמובן.
3. הכנת עץ ברכות לכבוד הילד שחוגג יום הולדת. במקרה שאתם מחפשים רעיונות לבית מארח, תוכלו להכין עץ ברכות לארץ ישראל, למדינה, לטבע, לכיתה – כל מה שעולה בדעתכם. את העץ אפשר להביא לכתה יום אחרי הפעילות המשותפת, אם מדובר בבית חם.
כך עושים זאת:
הכנת עץ ברכות כפעילות יום הולדת בטו בשבט: אוספים מראש כמה ענפים גדולים, בעלי צורה מעניינת. נועצים אותם בעציץ גדול ממולא חול או ספוג של המשתלה. מכינים כרטיסי ברכה בצורת עלים, פרחים או פירות. כל ילד מקבל כרטיס ברכה וחומרי יצירה, כתיבה, ציור וקישוט: מדבקות, צבעים, נצנצים ועוד.
כל ילד כותב ברכה לילד החוגג יום הולדת ומקשט. את הברכות תולים על עץ הברכות והוא נשאר מתנה לילד יום הולדת.
זו פעילות שמתאימה גם כפעילות טו בשבט בגן. בגן אפשר לשנות את הנושא, להכנת ברכות למדינה או לארץ, ברכות לגן או לחברים בגן.
פעילות הכנת עץ ברכות לטו בשבט, בית מארח: מכינים יחד עץ ברכות גדול, עליו תולים ברכות לכיתה, לחברים, ברכות לארץ ישראל ולטבע.
למשל, ברכות לגשם, לצמיחה, לעצים, לטבע ולחיות. ברכות לישראל: שלום, אהבה וכולי.
4. יום הולדת טו בשבט: מתאים לחגוג בפארק אם יש מזג אוויר נאה, כדי ליהנות מאווירת הטבע. אפשר לצאת לטיול נטיעות. בישול בטבע מתאים גם כן כפעילות יום הולדת טו בשבט, אך תלוי מאוד במזג האוויר. כל תוכנית יום הולדת בחוץ בחודשי החורף מחייבת הכנת תוכנית חלופית, שניתן לבצע גם בבית במקרה שמזג האוויר אינו מאפשר חגיגה בחוץ.
5. משחקי טבע: "דייג" של הפתעות ופרסים מתוך גיגית, חידוני טבע, ים יבשה (אפשר לשנות כל משחק ולקרוא לו, למשל: ים ויער, צמרת וגזע, פרחים ופירות וכולי. ניתן להכין תפאורה פשוטה שתתמוך ברעיונות הללו, עם בריסטולים, סול או בדים).
6. יצירה מהטבע: יצירות המשלבות צדפים, עלים, פרחים, חול צבעוני – כל מה שאינו טבע מוגן ואפשר לעשות בו שימוש, ישמח מאוד את הילדים. חגיגת יום הולדת המשלבת יצירה היא תמיד מהנה, ונותנת לילדים הפוגה קלה מהפעילויות האינטנסיביות וזמן מנוחה מרגיע ומעשיר.
6. הכנת שבשבות, צביעת אבנים, קישוט קופסא בצורת פרח ועוד.
7. פרסים והפתעות לבית מארח או יום הולדת טו בשבט: עציצים, שבשבות, משפך צבעוני להשקייה, שקיות זרעים אמיתיות לשתילה של ירקות או צמחי תבלין,  חוברות צביעה ומדבקות של טבע או צומח, ערכות יצירה בחול צבעוני, זר פרחים לצוואר (כמו זר הוואי), מחקים בצורת פירות, עציץ ממו קטן, מדבקות חלון בצורת עלים, מגנטים לטו בשבט.
יום הולדת טו בשבט שמח!!
עוד ימי הולדת ופעילויות?
רעיונות לבית מארח לחנוכה
יום הולדת

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה