יום ראשון, 17 ביולי 2011

יום הולדת דינוזאורים


יום הולדת דינוזאורים הוא אחד מימי ההולדת האהובים עליי ביותר לגילאי 4-8, יעיל גם לגילאי 3, בגרסה קלה יותר. איזה נושא מדליק, איזה נושא כיפי לארגון יום הולדת. קל, מהנה, אפשר לשלב בו המון משימות ומשחקים, הילדים מאוד מתחברים לרעיון. אם הילד החוגג יום הולדת אוהב דינוזאורים, אתם יכולים להיות בטוחים שהוא מאוד יהנה ממסיבת יום הולדת דינוזאורים, ישמח אפילו לקחת חלק בארגון, בהכנות, צביעה וסידור ואפילו יעזור לכם לא מעט בכל ההתארגנות להכנת יום הולדת כזו.
כדי להתחיל לתכנן יום הולדת דינוזאורים, צריך לרשום ולהבין את הפרטים הבאים:
1. גיל הילדים: המשימות, משחקי מסיבת דינוזאורים, ואפילו הכיבוד וההזמנות ישתנו לפי גיל הילדים.
2. כמה ילדים משתתפים ביום ההולדת: חשוב לדעת מראש, כדי לתכנן את מספר היצירות, החומרים, האביזרים למשחקים וכולי.
3. היכן תתקיים מסיבת יום הולדת דינוזאורים? האם יש לכם חצר או גינה שאפשר לערוך בה יום הולדת, ואם לא, היכן אפשר לערוך מסיבת יום הולדת דינוזאורים בחוץ, בסביבתכם הקרובה?
4. למי שנולד בחורף, או שמסיבה כלשהי לא ניתן לערוך יום הולדת בחוץ, אפשר לתכנן מסיבת יום הולדת דינוזאורים בתוך הבית או במקום סגור, פשוט בוחרים בפעילויות מתאימות.
מוכנים להתחיל? בחרו לפחות יצירה אחת או שתיים, לפחות 2-3 משחקים, או פעילות אחת ארוכה. הכינו מספיק פעילות לשעתיים, ומצד שני אל תכינו יותר מי הפעלות, כי כל תחנה או הפעלה תעלה לכם קצת כסף וזמן, ואם בסופו של דבר לא תספיקו הכל, זה יהיה קצת חבל ומאכזב.
יום הולדת דינוזאורים – הזמנות: כדי להכין הזמנות ליום הולדת דינוזאורים, הדפיסו עקבות גדולות של דינוזאורים, ונסחו הזמנה בהתאם לגיל הילדים.
למשל, הנכם מוזמנים ליום הולדת של____ שבו נצא למסע חיפוש אחר הדינוזאור מישימישי-טראבל-מייקר הקדום...
אפשר להדפיס הזמנות למסיבת דינוזאורים, לקשור אותן בחוט ולקשור לקצהו דינוזאור קטן מפלסטיק, או סוכריית גומי בצורת דינוזאור עטופה בצלופן קטן.
יום הולדת דינוזאורים – קישוטים וצבעים: צבעים שולטים למסיבת יום הולדת דינוזאורים יכולים להיות מגוונים: ירוק, כחול עמוק, סגול, כתום, אדום וצהוב. הדפיסו תמונות של דינוזאורים או תלו פוסטרים של דינוזאורים. תלו בלונים צבעוניים והדביקו על הכסאות והשולחנות "עקבות" דינוזאורים שגזרתם מנייר.
אפשר להדביק עקבות דינוזאורים על השביל המוביל ליום ההולדת, או בתוך החדר. אפשר להדביק עקבות דינוזאורים על הקירות ואפילו על התקרה.
יום הולדת דינוזאורים הכנת שולחן הכיבוד: כסו את השולחן במפה צבעונית, סדרו עליה כוסות וצלחות צבעוניות, או כוסות, צלחות ומפיות עם ציורים של דינוזאורים או ציורי עקבות גדולים.
לקישוט השולחן אפשר להשתמש במפות גיאוגרפיות שונות וב"סלעים קדומים". הכנת סלעים קדומים: אוספים כמה אבנים פשוטות בצורות שונות, צובעים אותן בצבעי גואש מעניינים ובשילובים שונים של צבעים, כגון: אבן ירוקה וכחולה, אבן זהב, אבן כסף וסגול וכדומה.
במרכז השולחן אפשר להניח עץ מיער הדינוזאורים. כך תכינו אותו: קחו עציץ קטן, תקעו בו ענפים עם עלים, וביניהם תתלו מטבעות זהב או ממתקים חמודים אחרים.
המרכז השולחן תוצב כמובן, עוגת דינוזאורים.
הכנת עוגת דינוזאורים אינה מסובכת כפי שזה נשמע. עוגת דינוזאור ליום הולדת: מכינים עוגת שוקולד מלבנית גדולה, חותכים בסכין לצורה פשוטה של דינוזאור, כלומר מעין גבעה, עם צוואר וראש, וזנב ארוך. להכנת הזנב, אפשר גם להוסיף ולצרף את חלקי העוגה שחתכתם ושאין לכם מה לעשות בהם. מצפים הכל בקרם או בצק סוכר ירוק/כחול/סגול, יוצרים עיניים מסוכריות עדשים, או מבצק סוכר לבן ושחור.
מציירים בקרם בצבע אחר משולשים על גבי הדינוזאור, או חותכים מבצק סוכר בצבע אחר, משולשים ומדביקים לדינוזאור עם קצת סירופ תירס, סירופ מייפל או דבש. סה טו. יש לכם עוגת דינוזאורים מוכנה מאוד בקלות, ודי מהר.
יום הולדת דינוזאורים – משחקים, הפעלות, פעילויות: בחרו פעילות אחת מתמשכת או ארוכה, ועוד שתיים או שלוש פעילויות קטנות, כמו מחשקים או יצירה. אם בחרתם פעילות ארוכה, ייתכן שלא תצטרכו להוסיף יותר מיצירה או משחק אחת, לחימום האווירה לפני תחילת הפעילות המרכזית. הכל תלוי בכמה זמן יש לכם ומה גיל הילדים וכושר הריכוז שלהם. לילדים קטנים נעדיף מספר פעילויות שונות וקצרות יחסית, ולילדים גדולים יותר, יתאימו פעילויות ארוכות.
יום הולדת דינוזאורים – פעילות / הפעלה:
1. תוכלו להזמין טירה מתנפחת בצורת דינוזאור, אשר תספק לילידם פעילות רצופה של כחצי שעה, ואפשר יהיה שוב לחזור ולהעסיק בה את הילדים, כאשר תסיימו את המשחקים והיצירות שתכננתם, אם יישאר לכם זמן. שימו לב למספר הילדים וגילם, ייתכן ומתנפח אחד לא יספיק לכם. ישנם מבצעים רבים של השכרת שני מתנפחים ב 500 שקל, וזה יכול להיות פתרון מעולה.
2. חפש את המטמון דינוזאורים, או כל משחק חיפוש / מעקב / סימני דרך אחר, בסגנון דינוזאורים.
פעילות זו יכולה להיות קצרה, כרבע שעה, או ארוכה מאור לאורך כל יום ההולדת. למשל, פעילות ארוכה: המשחק יכול להיות סיפור המסגרת של המסיבה כולה, ובמהלכו תהיינה משימות, משחקים, יצירות וכולי. או: פעילות החיפוש תהיה תחנת הפעלה אחת העומדת בפני עצמה.
הנה כמה רעיונות להפעלה למסיבת יום הולדת דינוזאורים:
בעקבות העקבות: טיול בעקבות העקבות. מכינים ומחביאים מראש בגינה עקבות של דינוזאורים, הילדים ילכו בעקבות העקבות ובכל פעם שיגיעו לסימן של דינוזאור, יעצרו ויחפשו את הדינוזאור המוחבא. הדינוזאור המוחבא יהיה דינוזאור פלסטיק בגודל בינוני, ואפשר להחביאו בשיחים, על העץ, לפי גיל הילדים. אל הדינוזאור, הצמידו משימה. למשל, משחק כלשהו (בינגו דינוזאורים) יצירה כלשהי (דינוזאורים מבצק), הפעלה או משחק (לחפש בספר דינוזאורים את שם הדינוזאור שמצאתם) ועוד. בסוף המסלול יחכה לילדים מטמון, אוצר כלשהו, למשל: קופסת קרטון מקושטת מלאה ממתקים או פרסי יום הולדת.
בעקבות העקבות בקטן: אם אתם רוצים שהפעלה זו תהיה אחת מני רבות, הכינו עקבות נייר וסדרו אותם במסלול קצר בגינה. הילדים ילכו בעקבות העקבות עד שיגיעו לשטח שבו יצטרכו לחפש דינוזאורים מוחבאים באזור. החביאו מראש דינוזאורים קטנים מפלסטיק (להשיג בחנויות צעצועים), והילדים יצטרכו למצוא את כל הדינוזאורים המוחבאים. כדי להפוך את המשחק למעניין יותר, אפשר לתת לילדים זכוכית מגדלת או מצפן.
3. הפעלה: הכנת הר געש. זו פעילות מדעית, קלילה, מפתיעה, כיפית ומקסימה לכל יום הולדת, ומתאימה מאוד ליום הולדת דינוזאורים. אפשר לספר סיפור קצר (שלוש ארבע דקות) על התפרצות הרי געש, או להקריא קטע או להראות תמונות מספר של דינוזאורים שיש לילדים בבית. לאחר מכן, נותנים לילד יום ההולדת להוסיף את הסודה לשתייה, ולגרום להתפרצות הגעשית. ראו איך להכין הר געש.  
יום הולדת דינוזאורים – משחקים: משחקים ליום הולדת דינוזאורים קל מאוד להכין, למעשה כל משחק יכול להפוך למשחק בסגנון דינוזאורים, למשל:
1. בינגו דינוזאורים עם תמונות או מדבקות
2. משחק להדביק זנב לחמור, רק שבמקום להשתמש בפוסטר של חמור, משתמשים בתמונה של דינוזאור. כל ילד בתורו יכסה את עיניו בכיסוי עיניים וינסה להצמיד זנב מבד (או כל חומר אחר), לתמונה של דינוזאור.
3. קפיצה על עקבות דינוזאורים: מפזרים "עקבות" של דינוזאורים שגזרתם מקרטון או מסול, הילדים צריכים לעבור במסלול מצד אחד לשני, על גבי העקבות בלבד. לילדים גדולים: הילדים צריכים לעבור על גבי עקבות דינוזאורים באופן הבא: כל ילד מקבל שתי עקבות דינוזאורים. הילד יעמוד על קרטון אחד, ויניח לפניו את הקרטון השני, יקפוץ אליו, ייקח את הקרטון שהשאיר מאחוריו, יניח לפניו וחוזר חלילה.
4. חציית נהר דינוזאורים: משחק מאוד כיפי, ילדים קטנים מאוד נהנים ממנו, וירצו כמה סיבובים. קונים מפה חד פעמית ארוכה (מספר מטרים) בצע תכלת או כחול. מפות חד פעמיות ניתן לקנות בגליל לפי מטר. אם לא מצאתם כזו, פשוט קנו כמה מפות חד פעמיות כחולות, והדביקו אותן זו לזו ליצירת רצועה ארוכה בצבע תכלת. כמה אפשרויות למשחק חציית נהר דינוזאורים:
א. שני מבוגרים מחזיקים ב"נהר" משני קצותיו, מנערים אותו כמו נהר סוער, והילדים עוברים מתחתיו לצלילי מוסיקה. זה נשמע פשוט, וזה אכן פשוט, והילדים נהנים מההשתוללות הזו עד מאוד.
ב. על רצועת הנהר מדביקים תמונות של עקבות דינוזאורים והילדים צריכים לעבור בנהר על גבי העקבות בלבד.
ג. מדביקים על הנהר תמונות של עקבות ולצדן תמונות של דינוזאורים צבעוניים, באמצעות דבק סלוטייפ, רק מצד אחד, כלומר צד אחד של התמונה רופף. מדביקים תמונות דינוזאורים כמספר הילדים כפול שלוש-ארבע. כל ילד בתורו צריך לעבור בנהר על גבי העקבות ולאסוף תוך כדי, שלושה דינוזאורים.
5. מרוץ שליחים, כאשר במקום מקל משתמשים בבובה של דינוזאור.
יום הולדת דינוזאורים- יצירה: פעילויות יצריה ליום הולדת דינוזאורים, בחרו את הפעילויות המתאימות לכם לפי גיל, מספר המשתתפים ומקום המסיבה:
1. לילדים גדולים: הכנת ביצי דינוזאור מגבס: פעילות קצת מלכלכת, אבל שום דבר שלא נשטף במים. למרות זאת, גם אם עורכים את הפעילות בחוץ, צריך לפרוס מפות חד פעמיות/ניילון/מחצלת/עיתונים, כדי לא לכלכלך את הדשא או החצר. למי שממש מתעקש להישמר מבלגן, יכול לצייד את הילדים בסינרים (או סינרים הום-מייד, כלומר שקיות זבל שגוזרים בהם פתחים לראש והידיים.
מכינים גבס (קנו כמה שקיות גבס בחנויות יצירה או צעצועים, קילו גבס עולה כ 10 שקלים), על ידי ערבוב האבקה עם מים. צריך גם: בלונים שניפחתם וקשרתם מראש, לגודל קטן יחסית (כמו גודל של ביצה גדולה), עיתונים וכמובן דינוזאורים קטנים מפלסטיק כמספר הילדים פלוס קצת.
איך מכינים ביצי דינוזאורים? מורחים את הבלון המנופח מעט, בקצת גבס, מעליו מניחים פיסות קטנות של עיתון ומורחים עוד גבס. עוד כמה פיסות של עיתון ושוב שכבה דקה של גבס. מתקבלת ביצה עבה וגדולה (יותר גדולה מהבלון המקורי שאיתו התחלנו את העבודה), לבנה, כמו ביצת דינוזאור. מחכים כחצי שעה לייבוש. עשו ניסיון בבית, כדי לוודא את זמן הייבוש של העיסה שאתם מכינים, כי כל אחד מכין אותה קצת אחרת. בזמן הייבוש, מכינים יצירות אחרות או משחקים משחק. לאחר ייבוש הביצים מהגבס, מבוגר יגזור את קצה הבלון הקשור ויוציא את הבלון מביצת הגבס. הילדים יכניסו בזהירות דינוזאור מפלסטיק לביצה, יסגרו אותה בחתיכה של עיתון מקופל טבולה בגבס ויניחו לייבוש. לאחר הייבוש, הילדים יכולים (בזמן יום ההולדת או בבית), לקלף את הביצה (היא נשברת בידיים די בקלות) ולהוציא את הדינוזאור.
אפשרות אחרת, היא להכניס מראש לכל בלון דינוזאור פלסטיק קטן, לנפח מעט ולקשור, לתת לילדים לגבס את הבלון ובסוף המסיבה כל ילד יקלף ביצה וימצא בה הפתעה, דינוזאור מפלסטיק.
המלצה: כדאי להכין מראש כמה ביצים ספייר, עם דינוזאורים בפנים, למקרה שילדים ישברו את הביצים שהכינו תוך כדי.
2. הכנת דינוזאורים מבצק או פלסטלינה: הכינו כמה עמדות יצירה עם בצק צבעוני, עיניים זזות (ניתן להשיג בחנויות יצירה / ציוד משרדי), אפשר לקנות שבלונות של דינוזאורים לבצק, או לתת לכל ילד להכין יצירה אישית ומקורית משלו ללא שבלונות וצורות מוכנות. ראו: איך להכין בצק משחק לילדים.
3. הכנת מאובנים של דינוזאורים: יצירה מגניבה מאוד, קלה להכנה, שבשבילה צריך: מעט בצק משחק, גבס, דינוזאורים מפלסטיק. אופן ההכנה: נותנים לכל ילד כדור בצק ודינוזאור מפלסטיק. כל ילד מטביע את צורת הדינוזאור בבצק.
לאחר הצורה הוטבעה בבצק, הילדים שופכים על הבצק עיסת גבס לבן. מחכים לייבוש. לאחר הייבוש מוציאים בזהירות את הגבס – והרי מאובן דינוזאורים מרשים!
4. לקטנים: צביעת דפי צביעה של דינוזאורים.
5. לקטנים וגדולים: קישוט מגנטים של דינוזאורים. לצורך הכנת יצירה זו, מכינים מגנטים כמספר הילדים. זה למעשה מאוד קל: מורידים מהמקרר את כל המגנטים של כל הפרסומות שאי פעם קיבלתם. יופי, זה יספיק.
כעת מדפיסים תמונות של דינוזאורים בשחור לבן. מדביקים תמונת דינוזאור על במגנט, על הצד המצויר (כלומר, על הצד של הפרסומת, לא על הצד השחור של המגנט). מחלקים לילדים מגנטים של דינוזאורים בשחור לבן וצבעים או טושים, והם יצבעו ויקשטו בעצמם מגנט דינוזאור.
6. הכנת צמידים מ "מאובנים של דינוזאורים", כלומר צדפים מעניינים.
יום הולדת דינוזאורים – כיבוד  או ממתקים: חנויות הממתקים מלאות סוכריות צבעוניות שיכולות לשמש אותנו כסוכריות דינוזאורים במיוחד ליום הולדת ארכיאולוגי שכזה. למשל: סוכריות בצורת ביצה, סוכריות גומי בצורת לטאות, שוקולד בצורת צדפים ושבלולים וכדומה.
יום הולדת דינוזאורים – הפתעות, פרסים ושקיות: הפתעות או פרסים ליום הולדת דינוזאורים אפשר לחלק תוך כדי המסיבה, בסיום משחק, למשל, או בסוף יום ההולדת כמו שמקובל. הפתעות רבות כבר יש בידי הילדים, אם הם הכינו יצירות, למשל: ביצי דינוזאורים, דינוזאורים מפלסטיק או מגנטים של דינוזאורים. אם לא, או אם אתם רוצים לתת משהו בנוסף, הנה כמה רעיונות לחלוקת פרסים והפתעות ליום הולדת דינוזאורים:
1. מחקים בצורת דינוזאורים, ישנם לא מעט כאלה בחנויות הצעצועים וההפתעות
2. זכוכית מגדלת, חובה לכל ארכיאולוג
3. ערכות חפירה קטנות שהילדים כה משוגעים עליהן. עולות כ 5-10 שקלים, ובשל מחירן אינן מתאימות לימי הולדת מרובי משתתפים. מדובר בקופסא קטנה שבה מלבן אבן ואת חפירה זעיר. הילד חופר באבן, שמתפוררת בקלות יחסית, עד שהוא מוצא בה דינוזאור.
4. ביצי דינוזאור גדל: ביצים ששמים במים למשך יום יומיים. לאחר כמה שעות הביצה נמסה ומתפוררת ונשאר דינוזאור גומי/ספוג קטן, שהולך וגדל ככל שהוא סופג מים. כעבור מים כבר גדל לכם בכלי דינוזאור די גדול
5. מדבקות דינוזאור. אפשר לחלק גם מדבקות יחידות מתוך סט, בתור זכייה בפרס לאחר משחקים ביום ההולדת, פרסי ניחומים וכדומה.
מסיבת יום הולדת דינוזאורים בהכנה עצמית מצריכה השקעה מראש, אבל אתם יכולים להקל עליכם את ההכנות הצורה ניכרת, אם תבחרו בפעילות אחת מתמשכת או ארוכה יחסית, כמו הזמנת מתנפחים בצורת דינוזאורים, מספר עבודות יצירה, חפש את המטמון וכדומה. ההשקעה בהחלט משתלמת כשתראו ילד אחד קטן ושמח, לנוכח הוריו שהכינו עבורו משהו במו ידיהם.
חיזרו לעוד המון רעיונות למסיבות יום הולדת!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה